Prekvapili vás neočakávané výdavky na rekonštrukciu a vy nemáte dostatočné rezervy. Pomerne častý problém, ktorý sa dá vyriešiť iba pôžičkou. Ktorá forma pôžičky sa vám oplatí najviac?
Pôžička so založením nehnuteľnosti
Ak nemáte hypotéku na vašu nehnuteľnosť, z hľadiska lepšieho úroku sa vám najviac oplatí pôžička so založením nehnuteľnosti. V tomto prípade môže byť úrok vo výške 1,5%. Odborníci sa zhodli na tom, že niekedy je táto, na prvý pohľad nie veľmi vábna pôžička, výhodnejšia ako čerpanie z vlastných finančných úspor, ktoré máte uložené na termínovanom účte, kde bude ich zhodnotenie omnoho lepšie ako úrok za pôžičku. Dajte si však pozor na dĺžku doby splácania. Tú si môžete nastaviť v rozmedzí od štyroch do tridsiatich rokov. Čím je doba splácania dlhšia, tým nevýhodnejšie sa vám to môže vykresliť. Ak ste požičané peniaze minuli na rekonštrukciu nehnuteľnosti, ľahko sa vám môže stať, že o niekoľko rokov budete potrebovať ďalšiu rekonštrukciu, a to ešte skôr, ako tento úver splatíte. Pokiaľ si v tomto prípade požiadate o ďalšiu pôžičku, môže vám to výrazne sťažiť situáciu. Pokiaľ si však dokážete popri splácaniu aj ušetriť, pôžičku môžete predčasne splatiť, a tým ušetriť ďalšie peniaze.
Stavebný úver
Ak sa vám nepozdáva predstava založenia svojej nehnuteľnosti a poplatkov navyše za znalecký posudok, voľte inú možnosť. Stavebný úver je možné získať pri stavebnom sporení, na ktorom si aktívne sporíte aspoň 6 rokov. Ideálne ak máte nasporenú polovicu zo sumy, ktorú potrebujete. Vtedy sa úrok rovná hypotekárnemu úveru. Pri takomto úvere sa nevyžaduje založenie nehnuteľností, ale na druhej strane je nevyhnutné zdokladovať účel.
Spotrebný úver
V prípade, že máte problém zdokladovať použitie peňazí, napríklad neprerábate nehnuteľnosť prostredníctvom firmy, jednoduchšie bude vziať si spotrebný úver. Peniaze môžete použiť na čokoľvek, čo znamená menej starostí s vybavovaním, avšak za túto výhodu si priplatíte. Pri spotrebných úveroch sú totiž úroky vyššie, priemerne od 4%. V závislosti od vašej bonity sa úrok môže navýšiť až na 10%. Pri takýchto drahších úveroch sa preto odporúča čerpať z vlastnej finančnej rezervy.
Dĺžka vybavenia pôžičky
Pokiaľ je váš problém akútny a vy potrebujete peniaze ihneď, upriamte pozornosť na rýchlosť vybavenia pôžičky. V niektorých prípadoch sa môže aj najrýchlejšia pôžička predĺžiť, a to vtedy, ak ste živnostník či podnikateľ. Väčšina bánk si overuje vašu úverovú minulosť výpisom z úverového registra, čo taktiež môže dobu čakania predĺžiť.
To boli možnosti, ako zaplatiť výdavky za rekonštrukciu, ak nemáte dostatok našetrených peňazí. Ako najvýhodnejšia sa ukázala možnosť vlastného sporenia. Jednoducho si to zaplatiť z vlastných úspor, ale zároveň si nechať na účte ešte nejakú rezervu.