Je výhodnejší prenájom alebo hypotéka?

964

Hypotéky na bývanie sa aktuálne nachádzajú na historickom dne z hľadiska nízkych úrokov. Môže nastať situácia, že sumu, ktorú platíte za prenájom môžete použiť aj ako splátku za hypotéku. Dôležité je zhodnotiť svoje priority. Tým, ktorým vyhovujú prenájmy z hľadiska ich lokality a veľkosti nehnuteľnosti budú mať porovnávanie ľahšie, keďže stačí porovnať výdavky 1:1. Skúsme si teda modelový príklad.

Ako modelovú situáciu si uvedieme prenájom jednoizbové bytu v Bratislave o rozlohe 40m2 v hodnote 71000€. Dajme tomu, že ste s bytom spokojný a vyhovuje Vám jeho rozloha i poloha. Mesačne za byt platíte 450€. Či sa oplatí takýto byt kúpiť sme zisťovali prostredníctvom hypotekárnej kalkulačky.

  1. Ak si vezmete hypotéku vo výške 71 000€, ktorú budete splácať 30 rokov bude Vaša mesačná splátka približne 260€. Ak si k tomu prirátame ďalšie náklady za byt vo výške 100 – 150€ dostaneme sa do mesačnej položky 360 – 410€. Čo je oproti prenájmu pre vašu peňaženku rozdiel vo výške 40 – 90€.
  2. Ak si nastavíte mesačnú splátku na výšku akú ste platili za prenájom bytu, teda 450€, prídeme na to, že vlastný byt môžete mať splatený už za 15 rokov.

V oboch prípadoch je výhodnejšie investovať do vlastnej nehnuteľnosti. Dôležité je však zvážiť či sa chystáte v danej oblasti usadiť alebo v budúcnosti plánujete presťahovanie do inej lokality resp. mesta. Ak v lokalite, v ktorej si prenajímate byt, plánujete ostať aj v budúcnosti určite by ste mali zvážiť hypotéku. Prenájmom totiž s najväčšou pravdepodobnosťou splácate hypotéku niekomu inému.

Samozrejme príklad bol iba pre ilustráciu. Ceny nehnuteľností sa výrazne rôznia podľa ich lokality, rozlohy, vybavenosti, atď. Ak máte do 35 rokov a spĺňate aj iné podmienky, môžete žiadať o hypotéku pre mladých, ktorá je s dotovanou 3% úrokovou sadzbou výhodnejšia. Pre Váš konkrétny prípad určite vyskúšajte hypotekárnu kalkulačku, v ktorej si v pohodlí domova môžete vyklikať ponuku pre hypotéku nezáväzne a zadarmo.

Vyskúšajte našu hypotekárnu kalkulačku

5/5 - (14 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *