Lacné hypotéky vytlačili ceny nehnuteľností nahor

1056

Aj napriek tomu, že sa bývanie v súčasnej dobe rapídne zdražuje tak je stále o niečo lacnejšie ako v časoch realitného búmu v roku 2008. Dnes sa však nachádzame v novom realitnom búme, ktorý tlačí ceny nehnuteľnosti po celom Slovensku rapídne hore. Príčina je veľmi jednoduchá a to nízke úrokové sadzby, ktoré dovoľujú ľudom čerpať hypotéky lacnejšie ako kedykoľvek pred tým, preto ľudia investujú radšej do vlastného bývania. Domy a byty sa dnes predávajú za sumy, ktoré by pred par rokmi ľudia ešte neboli ochotní platiť.

Ďalším dôvodom sú aj prísnejšie podmienky na hypotekárnom trhu od budúceho roka, ktoré zaviedla Národná banka Slovenska. Ľudia sa preto dnes strmhlav rútia do hypotekárnych úverov a výsledkom sú vyššie ceny nehnuteľností. „Ceny nehnuteľností dynamicky rástli. Jednoznačne možno očakávať ďalšie zvyšovanie cien, vzhľadom k tomu, že ekonomike sa darí a obyvatelia sa ešte stále snažia získať výhodné úverové podmienky,“ konštatuje Martina Solčanyiová, hovorkyňa NBS.

Ak na situáciu nahliadneme podľa čísel, ktoré nikdy neklamú, tak jeden meter štvorcový v bytoch a domoch na Slovensku stál v poslednom tri-štvrťroku v priemere 1295 EUR, avšak na začiatku roka to bola suma v priemere 1238 EUR na meter štvorcový, pričom to bolo ešte menej vlani.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Byty v Bratislave stále najdrahšie

O viac ako 5 % v priemere stúpli ceny nehnuteľnosti a tradične už najdrahšie je bývanie v hlavnom meste, kde je taktiež aj najvyššia životná úroveň a priemerné ceny nehnuteľnosti sú tu ďaleko nad cenami v ostatných regiónoch. Žilinský a Nitriansky kraj v ničom nezaostávajú.

Byty sa momentálne predávajú ako teplé rožky a to aj napriek zdražovaniu. Slováci sú ochotní kupovať ich za sumy, ktoré by ešte pred pár rokmi za vlastné bývanie nedali.

„Ako príklad uvediem bratislavský Ružinov, kde cena dvojizbového bytu stúpla medziročne o trinásť percent. To je naozaj vysoké číslo. Pred rokom ste si mohli kúpiť 2-izbový starší byt za 100tisíc, dnes si ho nekúpite pod 113tisíc eur,“ Ján Palenčár, prezident Asociácie realitných kancelárií.

Požičať si teraz alebo počkať?

Najprv by ste sa mali rozhodnúť či sa chcete usadiť a premyslieť si či chcete byt alebo dom.

„Pokiaľ má túto otázku zodpovedanú, dnes je vhodná doba na zobratie hypotéky. Ak by som mal klientom poradiť, skôr by som radil kúpu nového bytu. Dnes nie je rozdiel medzi novým a starým bytom veľký. A je predpoklad, že príde aj k znižovaniu cien starých bytov,“ radí odborník na reality.

Aj keď dnes nehnuteľnosti rapídne idú s cenou nahor, bývanie je v súčasnosti stále výrazne lacnejšie ako bolo v období veľkého realitného búmu v roku 2008.

Ak chcete zistiť viac informácií práve pre vašu hypotéku odporúčame vám využiť našu hypokalkulačku. Vyplnenie formulára je nezáväzné a vytvorenie ponuky je zadarmo.

4.9/5 - (8 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *