Ministerstvo školstva chce zvýšiť úroky na študentských pôžičkách

773

Študentské pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania máju byť po novom drahšie. Rezort školstva pripravil novelu zákona, na základe ktorej by sa mali úroky pôžičiek z Fondu na podporu vzdelávania zvýšiť z aktuálnych 0,89 % na 3,05 %. Na zvýšenie upozornil poslanec NR SR Miroslav Beblavý prostredníctvom pripomienky k novele zákona, ktorá už je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Novela pozmeňuje spôsob kalkulácie úrokovej sadzby pôžičiek, ktorá sa bude odvíjať od základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB), pričom do teraz boli úroky naviazané na výnos štátnych dlhopisov.

„Z tohto fondu dostávajú študenti a učitelia zvýhodnené pôžičky. Platia za ne úroky vo výške, za akú si aktuálne na finančných trhoch požičiava štát. To je dnes 0,89 percenta. Podľa návrhu zákona budú študenti a učitelia platiť základnú sadzbu ECB plus 3 percentá. To je dnes 3,05 percenta. Ide teda o viac ako strojnásobenie úrokov,“ vysvetlil Beblavý.

Ak rátame maximálnu sumu úvere z fondu 15 000 EUR a maximálnu dobu splatnosti 15 rokov tak by klient, ktorý si požičal z fondu zaplatil na úrokoch 3710 EUR oproti  dnešným 1029 euram, čiže o 2700 EUR viac. „Súčasný mechanizmus bol nastavený ako férový voči štátu aj študentom a učiteľom. Platia cenu, za ktorú si zdroje požičiava štát. Podľa nového návrhu na nich chce fond tvrdo zarábať,“ doplnil opozičný poslanec.

Hlavný dôvod je pokles výnosov

Rezort školstva argumentuje tým, že od roku 2012 do roku 2016 poklesol priemerný vynos statných dlhopisov z desaťročnou splatnosťou zo 4,57 % na 0,89 % a očakáva sa ďalší pokles v roku 2017. „Pri ponechaní súčasného nastavenia úrokovej miery a nedofinancovaní fondu zo zdrojov štátneho rozpočtu alebo z iných zdrojov, bude pokračovať pokles počtu podporených žiadateľov o pôžičku na maximálne cca 1300 ročne, čo predstavuje pokles viac ako 40 percent oproti školskému roku 2014/2015,“ uviedol rezort v dôvodovej správe. V školských rokoch 2013/2014 a 2014/2015 fond uspokojil len necelých 60% žiadateľov. Avšak ministerstvo školstva zdôrazňuje, že výška úrokov ostane aj naďalej výrazne nižšia ako pri spotrebných úveroch z komerčných bank.

Medzi pozitívne zmeny patri napríklad rozšírenie okruhu žiadateľov o pôžičku o vysokoškolských učiteľov, výskumných pracovníkov a umeleckých pracovníkov na vysokých školách do 35 rokov. Doteraz o pôžičku mohli požiadať iba študenti vysokých škôl na všetkých stupňoch štúdia a pedagógovia v regionálnom školstve a odborní zamestnanci v regionálnom školstve. Študenti a pedagógovia budu mať  po novom na vyber viacero termínov na podanie žiadosti o pôžičku. Predpokladá sa, že zákon vstúpi do platnosti od 1. januára 2017.

4.9/5 - (13 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *