Mladí Slováci sa boja zabezpečiť si vlastné bývanie

908

Pomaly jedna tretina obyvateľstva na Slovensku má strach zohnať si vlastné bývanie. Strach pramení najmä z obavy neschopnosti splácania úveru. A tak bývajú stále u rodičov aj vo vyššom veku. Tento prieskum previedla agentúra Focus pri príležitosti dňa finančnej gramotnosti, ktorý pripadá na 8. september. Mladým Slovákom sa z domova od rodičov odsťahovať nechce resp. nemajú na to voľné finančné prostriedky. Aj keď väčšina opýtaných (54%) uviedla, že má zabezpečené vlastné bývanie až 27% opýtaných býva u rodičov. Trinásť percent účastníkov prieskumu býva v podnájme a 5% zdieľa bývanie svojho partnera. Mladí o vlastnom bývaní síce uvažujú no odrádza ich práve strach z neschopnosti splácania hypoték či úverov. Spoločné bývanie s rodičmi zdieľajú najmä vysokoškoláci s vekom od 20 do 24 rokov. Študenti na vysokých školách tak 68% zo Slovákov, ktorí bývajú s rodičmi. Absolventi škôl a mladí (25-34 rokov) tvoria až 32% Slovákov bývajúcich u rodičov. ďalších 13% býva v podnájme a 5% u partnera.

kde byvaju slovaciInfografika: focus

Mladí by si mali spraviť jednoduchý test solventnosti pre úver

Priemerná splátka úveru v súčasnosti činí zhruba 200€. Či záujemcovia o vlastné bývanie dokážu splácať hypotéku sa dá overiť pomerne ľahko. Odborníčka na osobné financie radí odkladať si 200€ mesačne, aby záujemcovia o vlastné bývanie vedeli či majú na to dostatočné rezervy. Ak to dokážu nemali by mať strach z hypotéky. Ak sa im túto sumu nebude dariť odkladať mali by vziať do úvahy všetky svoje výdavky a redukovať ich alebo zvýšiť svoj mesačný príjem čo v dnešnej dobe nebýva až také jednoduché. Pri aktuálnom trhu nehnuteľností sa len málokomu podarí zakúpiť nehnuteľnosť bez dodatočnej pôžičky. Preto je najčastejším prípadom kombinácia osobných úspor a dofinancovania cez úvery resp. hypotéky.

Mali by ste myslieť aj na finančnú rezervu

Vlastné bývanie a investovanie do nehnuteľnosti určite nie je zlý nápad. Dajte si však pozor na to ako si nastavíte hypotéku. Mesačnú splátku, ktorú uhradíte by nemala presahovať viac ako tretinu z Vášho príjmu. Predtým ako začnete úver splácať odporúčame mať na boku nejaké rezervné peniaze. Môžu sa Vám zísť na preklenutie obdobia kým si nájdete novú prácu alebo Vám zaistia uhradenie mimoriadnych výdavkov.

Vyskúšajte našu hypotekárnu kalkulačku

  • Nemusíte obiehať banky, najlepšiu ponuku získate ONLINE

  • Vyplnenie formulára je NEZÁVÄZNÉ

  • Ponuku vám pripravíme ZADARMO


Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie
4.9/5 - (14 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *