Na refinancovanie hypotéky je najvyšší čas

958

Odborníci sa zhodujú, že na refinancovanie hypotéky je najvyšší čas, ale Slovákom sa do toho nechce, z 80% iba necelá tretina Slovákov využila možnosť refinancovania hypotekárneho úveru. Vlastné bývanie je častým dôvodom zadlžovania sa Slovákov, pričom sa zadlžujú čoraz viac, ale vymeniť starú menej výhodnú hypotéku za novu stále váhajú. Banky sa aktuálne predbiehajú v poskytovaní hypotekárnych úverov čo prináša pre klientov výhodnejšie podmienky, preto na financovanie je momentálne najlepší čas. Úrokové sadzby sa tlačia na minimum a odpúšťajú poplatky, preto sa bankári zhodujú na názore, že je to posledná šanca ako si významne znížiť splátku.

„Pokiaľ majú staršie hypotéky a sadzby sú nad 2,5 až tromi percentami, podľa môjho názoru je ten správny čas, aby refinancovali výšku úroku aj mesačnú splátku,“ povedal riaditeľ Finančného Kompasu Maroš Ovčiarik.

Avšak podľa prieskumu agentúr sa do toho Slováci vôbec neženú. Z 80% Slovákov, ktorí financovali bývanie cez úver, iba necelá tretina využila možnosť získať výhodnejší hypotekárny úver.

„Slováci vedia o refinancovaní, minimálne tí, ktorí splácajú hypotéku, ale stále mnohí váhajú, či už z dôvodu toho, že čakajú na lepšie podmienky, alebo z dôvodu toho, že sa im celý proces zdá komplikovaný. Prípadne náklady sa im zdajú vyššie ako úspora, ktorú by mali dosiahnuť,“ vysvetlil Ovčiarik.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Banky sa nachádzajúcu vo veľmi konkurenčnom prostredí a preto sú ochotne ísť so sadzbami dole len aby si vás udržali za svojho klienta. Týmto spôsobom by ste si potenciálne mohli ušetriť desiatky EUR mesačne. Taktiež treba pripomenúť, že úroková sadzba nie je všetko a banky si za výhodnejším úrokom môžu skryť rôzne poplatky, alebo podmienky kde sa vám hypotekárny úver môže ešte viac predražiť, preto sa nespoliehajte iba na jednu banku, ktorá masívne tlačí reklamnú kampaň, ale skúste si porovnať ponuky viacero bank.

„Treba sa pozerať dvoma smermi. Či je pre mňa refinancovanie a prenesenie hypotéky do inej banky výhodné. Koľko by som zaplatil na poplatkoch, koľko budem mať nový úrok a úsporu. Druhá možnosť je požiadať svoju banku o výhodnejšie podmienky,“ uzavrela odborníčka na osobné financie Pratners Group Andrea Straková.

Vyskúšajte našu hypotekárnu kalkulačku

5/5 - (2 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *