Nastal vhodný čas na predaj bytu, nie však na kúpu

1021

Nízke úrokové sadzby bánk pre hypotéky sú ešte stále aktuálne. Požičať na nové bývanie si môžeme už od 1,2%. Nízke úroky majú za výsledok stále stúpajúce ceny nehnuteľností. Vo väčších mestách s dostatkom pracovných príležitostí sa už začína hovoriť o realitnej bubline.

Aktuálna situácia vôbec neteší ľudí, ktorí sa chystajú na kúpu bytu v metropolách. Erik z Bratislavy spoločne s priateľkou našetrili za posledných päť rokov zhruba 30 000€. Šetrili popri bývaní v podnájme, aby sa vyhli vyššej hypotéke. Prudký nárast cien bytov nepriamo znehodnotil ich úspory, keďže ceny štvorizbových bytov v ich lokalite narástli približne o výšku ich úspor. Z ich pohľadu nie je aktuálna situácia ideálna, pretože hypotéka je na 20 – 30 rokov a takéto nízke úroky tu nebudú navždy.

Ľudia predávajúci byty si však aktuálnu situáciu pochvaľujú. Vierka z partizánskeho zdedila dvojizbový byt. Chce ho predať. Môže zaň dostať až 40 000€. Pritom sama Vierka si v tejto lokalite pred pár rokmi kúpila tiež dvojizbový byt, ale za 28 000€.

Štatistiky Národnej banky Slovenska hovoria (NBS), že priemerná cena nehnuteľnosti vzrástla za posledný rok o 5,8% s priemernou hodnotou 1304€ za štvorák. Ceny najrýchlejšie stúpali pri jednoizbových bytoch a to o 14% za rok. Najmenej na cene stúpali rodinné domy a to len o 1,7%.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Realitná bublina

Realitná bublina sa týka hlavne jednoizbových bytov. Pred ekonomickou krízou v priebehu jedného roka zdraželi jednoizbové byty o 40%. Teda pred prasknutím bubliny spred krízy stáli jednoizbové byty v Ružinove 90 tisíc eur. Aktuálne ceny ešte stále nedosiahli hodnoty spred krízy, predávajú sa za 70 tisíc €.

Bublinu sa snaží regulovať Národná banka Slovenska. Od marca tohto roka budú banky ponúkať nízke úroky hlavne klientom, ktorí budú mať úspory vo výške 20% z ceny nehnuteľnosti. Ľudia by si teraz mali dvakrát premyslieť či si radšej nevezmú menšiu a lacnejšiu nehnuteľnosť. Žiadatelia o hypotéku by po novom mali mať našetrenú väčšiu sumu peňazí.

Hypotéku vo výške ceny bytu dostanú len najlepší klienti bánk. Hypotéku v cene 90-100% hypotéky dostane už len desať percent úverov.

Ak je pre Vás hypotéka aktuálna téma a chceli by ste pripraviť nezáväznú ponuku zadarmo, využite našu hypokalkulačku.

4.9/5 - (11 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *