Návod: Ako ušetriť peniaze so správnymi finančnými produktami

935

Ponúkame vám krátky návod na to ako s rovnakými finančnými službami môžete platiť menej. Vo väčšine prípadoch pri výbere nového produktu stačí prejsť ku konkurencii.

Bežný účet – ušetríte 14,40 až 144 EUR ročne

Ak patríte k tým ľudom, ktorí svoj bežný účet využívajú iba na príjem výplaty a prípadne pár platieb kartou, nie je dôvod, aby ste zaň platili vysoké poplatky. Ak je váš príjem nižší ako 400 EUR mesačne, máte nárok na účet zadarmo. Ak disponujete platom vyšším ako je 400 EUR, splníte podmienku na účet zadarmo v jednej banke. Ak mesačne s kartou miniete viac ako 70 EUR tak účet zadarmo vám poskytne ďalšia banka. Pričom ak vykonáte aspoň päť platieb kartou a začnete využívať trvalé príkazy, tak účet zadarmo vám poskytnú  tri ďalšie banky.

Senior účet – ušetríte 11,40 až 44,40 EUR ročne

Jednoduché využívanie (príjem dôchodku a jeho výber v bankomate) senior účtov stojí od 0,95 do 2 EUR mesačne. Avšak v prípade ak by bolo používanie senior účtu viac aktívnejšie, stálo by 2 až 3,70 EUR mesačne. Z pohľadu nákladov sa tento produkt seniorom vôbec neoplatí, nakoľko pri rovnakej aktivite môžu mať bežný účet zadarmo podľa pravidiel, ktoré sme opísali pri bežnom účte.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Študentský účet – ušetríte 18 až 66 EUR ročne

Aj keď sme zvyknutí na to, že väčšina študentských účtov je zadarmo, tak štyri banky tento produkt spoplatňujú od 1 až 1,90 EUR mesačne. Študenti by si mali dať pozor na výber hotovosti z bankomatu cudzej banky za čo si banka účtuje poplatky.

Terminovaný vklad – ušetríte 32 EUR ročne

Úroky na terminovaných vkladoch dosiahli historické minimum, čo znamená, že peniaze vložené do banky sa úročia od 0,01 do 0,80 % pri ročnej viazanosti, mínus daň. Teda pri vklade 5000 EUR je rozdiel medzi dvoma bankami 32 EUR.

Hypotéka – ušetríte 232 EUR ročne

Ak dlhodobo splácate svoju hypotéku za menej výhodnej úrokovej sadzby v porovnaní s konkurenciou znamená to preplatiť hypotéku aj o tisíce EUR. Výška úspory nezáleží len od rozdielu úrokov, ale aj od výšky dlhu. V prípade hypotéky na 50 tisíc EUR je rozdiel v splátke cca 19 EUR mesačne (232 EUR ročne), pri 5-ročnej fixácii to znamená rozdiel až 1150 EUR. Najvýhodnejšiu hypotéku si môžete vypočítať pomocou našej hypotekárnej kalkulačky.

Pôžička – ušetríte stovky EUR ročne

V prípade pôžičky je výber veľmi dôležitý a možná úspora nie je v desiatkach, ale stovkách EUR. Ak si požičiate napríklad 2.000 EUR na 5 rokov, tak rozdiel v celkovej preplatenosti môže byť až 500 EUR. V tomto prípade do úvahy berieme iba bankové pôžičky, v prípade pôžičiek od nebankových spoločností môže byť rozdiel priepastne vyšší.

Medzi ľuďmi stále prevláda názor, že jedinci s nízkym príjmom pôžičku v banke nedostanú. Napríklad žiadateľ s minimálnou mzdou si vie požičať aj 1500 EUR, čo je štvornásobok jeho mesačného príjmu. Až sedem bánk bez problémov požičia takémuto žiadateľovi, kde úroková sadzba medzi bankami sa pohybuje od 9 do 17 %. V porovnaní s nebankovými pôžičkami kde sa úroky pohybujú medzi 20 až 30 %.

Na záver:

Ako sa zvykne hovoriť dva razy meraj, raz strihaj. Pred tým ako sa rozhodnete podpísať zmluvu pre akýkoľvek finančný produkt, tak si ho určite najprv porovnajte s konkurenciou, môže vám to do budúcna ušetriť až stovky EUR ročne.

4.9/5 - (9 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *