Od júla príde obmedzenie hypoték

607

Zmeny, ktoré zavádza NBS, sa najviac dotknú obyvateľov bratislavského a košického kraja. Presnejšie obyvateľov dvoch najväčších slovenských miest Bratislavy a Košíc. Tu musia ľudia pracovať na meter štvorcový najdlhšie. Byty v týchto mestách zdraželi o viac ako 35 percent. Bratislavčania musia pracovať na „štvorák“ bývania cca 1,5 mesiaca. Košičania musia robiť na jeden štvorcový meter nehnuteľnosti približne mesiac.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Zmeny hypotéky od júla

Od júla sa musia banky pozerať aj na celkovú zadlženosť žiadateľa o hypotekárny úver. Ideálne je preto stihnúť podpísať úverovú zmluvu na nehnuteľnosť ešte dokonca mesiaca jún. Banky poskytujú na čerpanie úveru obdobie aj 6 mesiacov. Teda následne majú žiadatelia polrok na výber vhodnej nehnuteľnosti. Takáto možnosť však nie je samozrejmosť a ponúka ju len zopár bánk. Samozrejme, po júni môžu žiadosti o hypotekárne úvery skomplikovať spotrebné úvery napr. na auto a podobne. Preto by záujemcovia o hypotéku nemali ani chvíľu váhať a využiť väčší priestor na získanie úveru.

Na druhej strane odborníci varujú pred veľkým zadlžovaním. Ľudia by si mali uvedomiť, že hypotéka je veľký záväzok mnohokrát takmer na celý život. Splácať ho treba za každých okolností. Preto odborníci limitovanie hypoték jednoznačne nekritizujú. Splátka hypotéky by ideálne nemala presahovať tretinu príjmu. Popri splácaní netreba zabudnúť ani na tvorenie finančnej rezervy a samozrejme ani na poistenie splácania úveru v prípade práceneschopnosti, invalidity alebo straty zamestnania.

Hypotéka pre mladých

Ako príklad si uvedieme mladý bratislavský pár s priemernou mzdou. Takýto pár bude mať problém kúpiť si dvojizbový byt v Bratislave. Ak je partnerka na materskej dovolenke tak si nebudú môcť kúpiť ani dvojizbový byt, jedine 1 izbový. Situácia je podobná aj pri košických mladých pároch, v Košiciach si však budú môcť dovoliť o čosi väčší byt. Lízing na auto alebo iné spotrebné úvery situáciu ešte viac zhoršujú. Priemerná mzda v Bratislave je 1567€, v Košiciach 1151€.

Aký fix si vybrať?

Je rozumnejšie vybrať si kratší fixačný úver alebo dlhší? Vývoj úrokových sadzieb nepozná nikto. Fix môžeme brať aj ako poistenie proti zdvihnutiu úrokov. Dá sa však predpokladať, že úrokové sadzby budú postupne stúpať. Preto odborníci odporúčajú dlhšie fixačné obdobia.

Hypokalkulačka online

Ak si nie ste istí či by ste hypotéku dostali neváhajte kontaktovať finančných špecialistov v oblasti hypotekárnych úverov prostredníctvom hypokalkulačky online. Využitie kalkulačky je zadarmo a nezáväzné.

4.9/5 - (46 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *