Rozdiely financovania pri kúpe domu a bytu

755

Bývať vo vlastnej nehnuteľnosti chce každý. Predstava vlastného nerušeného bývania v byte či dome ulahodí každému. Ale čo s financovaním? Málokto má k dispozícii vlastné našetrené financie, ktoré by pokrývali všetky náklady spojené s kúpou nehnuteľnosti. Ostáva tak už len využiť hypotéku resp. úver na bývanie. Tu však narazíte na rozličnosti medzi kúpou bytu a stavbou domu. Na výber vhodného financovania nehnuteľnosti vplýva viacero faktorov. Preto neexistuje jednoduchá odpoveď na otázku, ktorý spôsob financovanie je najvýhodnejší. Základné informácie a rady sa pokúsime zhrnúť v nasledujúcich riadkoch.

Možnosti financovania bývania

V zásade máte možnosti financovať bývanie buď cez hypotéku alebo stavebné sporenie.

Hypotekárny úver je poskytnutie financií pre kúpu nehnuteľnosti na určitú dobu (väčšinou 30 rokov). Banke pred schválením hypoúveru musíte preukázať Váš príjem a pracovnú zmluvu resp. daňové priznanie ak ste konateľ alebo živnostník SZČO. Úver na bývanie sa poskytuje aj na základe kúpno predajnej zmluvy, kde je nehnuteľnosť zabezpečená záložným právom. Vybrať banku by ste si mali nielen podľa úroku hypotéky, ale aj podľa RPMN. Ďalej je dôležité zistiť aké LTV (Loan to Value) Vám banka poskytne. Väčšinou sa stretnete s rozsahom 80 – 90%. To znamená, že banka Vám dá hypotéku iba 80 alebo 90% odhadnutej ceny nehnuteľnosti. Zvyšok budete musieť prefinancovať vlastnými úsporami alebo spotrebným úverom.

Stavebné sporenie je možnosť ako si financovať potreby súvisiace s bývaním. Stavebné sporenie sa uzatvára zvyčajne na min. 6 rokov. V prípade našetrenej sumy môžete dostať štátnu prémiu. Ak nestačia financie zo stavebného sporenia môžete využiť stavebný úver.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Kúpa bytu

Hypotéku od banky dostanete najjednoduchšie na byt, pretože má rýchlejšiu likviditu ako dom. Takisto je pre banku hypotéka na byt výhodnejšia z dôvodu zabezpečenia. Samozrejme rozprávame sa o bytových priestoroch nie o nebytových priestoroch (ateliér, štúdio, …). Pozor si dajte aj na to či byt nie je družstevný, ak nie je od družstva odkúpený môže Vám to narobiť problémy.

Výstavba domu

Vhodnejší spôsob financovania domu by bolo stavebné sporenie alebo stavebný úver. Požiadať však môžete aj o hypotéku na pozemok, ale iba v prípade ak je pozemok stavebný. Problémy a komplikácie pri vybavovaní úveru môžu nastať ak si plánujete kúpiť starší dom. Pri takejto kúpe musí sedieť skutkový stav s právnym stavom. Extrém je ak je stavba čierna (terasa, prístrešok, garáž, ..) vtedy banka žiadosť o hypotéku okamžite zamieta.

Pri hypotekárnom úvere si môžete uplatniť daňový bonus pre mladých (do veku 35 rokov). V každom prípade získate veľkú výhodu ak už máte našetrené nejaké vlastné prostriedky. Ak Vám banka ponúkne 80% LTV teda 80% hypo z ceny nehnuteľnosti budete sa musieť obzerať po možnostiach odkiaľ dofinancovať zvyšných 20%. Ak bude zvyšok financovať prostredníctvom spotrebného úveru môže sa Vám mesačná splátka citeľne predražiť. Preto odporúčame obrátiť sa na finančných špecialistov, ktorí Vám ochotne a zdarma poradia ako spôsob financovania bude pre Vás najvýhodnejší.

Hypokalkulačka je zdarma a nezáväzná

4.8/5 - (19 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *