Oplatí sa vybaviť hypotéku ešte tento rok?

1194

Posledných pár mesiacov môžeme byť svedkami historicky najnižších úrokových sadzieb na hypotéky. Doslova super výhodné hypotéky však pôsobia ako dvojsečná zbraň. Klientovi banky umožnia nižšie úroky, ale na druhej strane si musí priplatiť za predražené nehnuteľnosti, ktorých ceny stúpli práve kvôli výhodným hypotékam. Preto sa mnoho ľudí zamýšľa nad tým či majú svoje bývanie riešiť ešte tento rok alebo počkať. Odpoveď nie je jednoznačná. Závisí od konkrétnej situácie.

Pre horizont niekoľkých rokov nie je možné predpovedať vývoj úrokových sadzieb pre hypotéky. Pre nasledujúci rok to je však jednoduchšie. Nepredpokladá sa, že by sa mali nejako výrazne zmeniť. Najpravdepodobnejšie sa budú držať na podobnej úrovni ako tento rok. Zaujímať sa treba aj o výšku hypotéky nielen o úrokové sadzby. Banky vám na nehnuteľnosť požičajú 100% jej hodnoty len v ojedinelých prípadoch. Percento financovania sa označuje výrazom Loan to Value (LTV) a vyjadruje percentuálny pomer medzi hodnotou nehnuteľnosti a výšky poskytnutej hypotéky.

Národná banka Slovenska odporúča bankám kvartálne znižovať počet úverov s LTV 90-100%. Povolený objem hypoték s týmto LTV bol najprv 25%, v roku 2016 sa to zmenilo na 15% a v nasledujúcom roku 2017 je tento objem limitovaný do 10%. Znamená to, že v roku 2017 dostane 100% financovanie len každý 10ty žiadateľ.

Banky taktiež testujú bonitu žiadateľov tým, že overujú ich schopnosť splácania pripočítaním 2% p.a. ku finálnej úrokovej sadzbe. V testovaní bonity sa má pritvrdiť v roku 2017, zatiaľ nie je známe akými nástrojmi. Zo známych informácii môžeme vytvoriť záver, že pre ľudí s nedostatkom vlastných finančných prostriedkov sa zhorší. To môže na trhu vytvoriť priestor pre zníženie cien nehnuteľností.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Pre koho sa vyplatí riešiť úver do konca roka?

  • ak potrebujete čo najväčšie množstvo peňazí na nehnuteľnosť a nedisponujete dostatočnými prostriedkami na vlastnom účte
  • ak ste mali v roku 2016 vyššie hrubé príjmy ako v predošlom roku a chcete získať štátnu dotáciu pre mladých, ktorá je limitovaná maximálnym príjmom – posudzuje sa spätne za predošlý kalendárny rok
  • ak ste podnikateľ a v budúcom roku plánujete nižšie zisky a je pre vás lepšie dokladovať príjem za rok 2015
  • ak ste zamestnanec a v roku 2017 očakávate zníženie mzdy
  • ak máte rodinu a čakáte prírastok – materská dovolenka zníži príjmy čím aj bonitu

Pre koho sa vyplatí počkať na nasledujúci rok?

  • ak máte dostatok vlastných finančných prostriedkov a nepotrebujete bývanie ihneď radšej vyčkajte ako sa vyvinú ceny nehnuteľností, sprísnenie podmienok môže znížiť dopyt a vytvoriť priestor pre zníženie cien
  • ak ste podnikateľ a v nasledujúcom roku očakávate výrazne zlepšenie vo vašej ekonomike

 

Popísať presné prípady a poradiť osobitne samozrejme nie je možné v jednom článku. Preto vám odporúčame poradiť sa s odborníkmi, ktorí vám radi pomôžu zistiť detailné informácie o hypotéke. Urobiť tak môžete aj cez našu hypotekárnu kalkulačku, vyplnenie formulára je nezáväzné a pripravenie ponuky zadarmo:

5/5 - (32 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *