Po príkaze NBS banky obmedzia ľudom hypotéky

1109

Po príkaze NBS banky prestanú poskytovať hypotéku na celu hodnotu bytu a taktiež sa obmedzí aj 90%-tné financovanie. Národná banka Slovenska už dlhodobo varuje banky na riziká spojené so štedrou ponukou úverov a preto prináša regulačné kroky. Veľká dostupnosť úverov ženie ceny nehnuteľnosti až do úrovní, ktoré sú mimo ekonomickej reality. V praxi to znamená, že ak by v budúcnosti opäť prišla finančná kríza, ľudia by stratili zamestnanie a úroky by vystrelili smerom na hor, čim by realitná bublina spľasla a banky by prišli o obrovské sumy. Tomuto sa chce NBS vyvarovať.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Banky teda od januára 2017 budu môcť ponúknuť iba jeden z desiatich úverov na bývanie, pri ktorom prefinancujú viac ako 90 % z hodnoty nehnuteľnosti. Banky ale aj nebankovky po novom pri spotrebných úveroch a úveroch na bývanie budu musieť od ludi žiadať rezervu a splátky úveru nebudú môcť byť vyššie ako súčet životného minima (198 EUR/ mesiac) a 20% tnej rezervy z príjmu. V minulosti bolo bežnou praxou, že banky šli na maximum a ľudom sa žiadna rezerva neukladala. Tieto opatrenia určite znížia dopyt na hypotéky a taktiež by mali byť pozitívnou silou na umelý rast cien bytov, ktorý v niektorých miestach predstavuje aj viac ako 10 % ročne. Záujemcovia o pôžičku budu musieť mať vyšší príjem alebo doložiť viac vlastných financií. Inak im banka v lepšom prípade dá menej peňazí, alebo zamietne žiadosť. NBS zvažuje aj ďalšie kroky. „Čo by sme chceli dodatočne predstaviť, je, že úvery, ktoré sú nad 80 percent, by tvorili iba nejakú časť portfólia. Neočakávame však, že by tento ukazovateľ mal mať na celý trh nejaký výrazný dopad,“ povedal Marek Ličák, riaditeľ odboru politiky obozretnosti na makroúrovni z NBS.

Slováci na hypotékach aktuálne splácajú domácim bankám objem vo výške viac ako 20,4 miliardy eur. Nízke úrokové sadzby na úrovni menej ako 2 % sú hnacím motorom zadlžovania obyvateľov, čo je dôsledkom tlačenia peňazí zo strany Európskej centrálnej banky, ktorá chce naštartovať európsku ekonomiku. Podľa analytika reguláciu zo strany NBS pocítia najviac ľudia, ktorí žijú od výplaty k výplate. „Opatrenia, ktoré v konečnom dôsledku chránia samotného klienta, vnímam pozitívne. Najmä v dobe, keď sú úrokové sadzby na minimách. Skôr sa to však dotkne ľudí, ktorí sú menej zodpovední k svojim financiám, a banka za nich bude musieť ,ustriehnuť` ich vlastné peniaze,“ vyjadril sa Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas.

„Ľudia, ktorí nebudú mať našetrené vlastné prostriedky, budú musieť hypotéku kombinovať so stavebným alebo spotrebným úverom alebo si požičať peniaze od rodiny. Výsledkom môže byť aj nižší dopyt po úveroch,“ pokračoval Ovčarik. „Boli tu obdobia, keď hypotéky boli úročené 4– až 5-percentnými úrokovými sadzbami, dnes sú pod dvoma percentami. Pri zvýšení úrokových sadzieb. Faktom je, že hypotéka nie je záležitosť na krátke obdobie. Ak sa bavíme o 30-ročnom horizonte, s vysokou pravdepodobnosťou budú úrokové sadzby rásť a dotkne sa to mesačných splátok,“ dodal analytik.

 

Vyskúšajte našu hypotekárnu kalkulačku

5/5 - (3 votes)

1 KOMENTÁR

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *