Pôžička, prečerpanie alebo kreditná karta?

1000

Hovorí sa, trikrát meraj a raz strihaj, inak to nieje ani v prípade rozhodovania sa akú formu úveru zvoliť, čo zavisí najme od účelu, na ktorý chcete financie využiť. Každý typ úveru sa hodí na niečo iné a taktiež dôležitým faktorom sú hlavne úrokové sadzby a poplatky, ktoré s nimi súvisia. V nasledujúcom článku vám skúsime poradiť aký typ úveru môže byť pre vás vhodný.

„Vo všeobecnosti platí, že povolené prečerpanie na účte a kreditná karta by mali slúžiť najmä na krátkodobé financovanie. Rozdiel medzi nimi je napríklad vo výške limitu. Banky poskytujú spravidla vyšší limit na kreditku,“ hovorí špecialista na úvery v ZUNO banke Jozef Dudáš.

Pôžička

Ak si potrebujete požičať väčšiu sumu peňazí na dlhšie obdobie a nevadí vám pravidelne mesačne splácanie, odporučme spotrebný uver. Úrokové sadzby spotrebných úverov v súčasnej dobe začínajú už od 4,9 % ročne. Poplatky sa samozrejme líšia od poskytovateľa pôžičky alebo banky, v každom prípade je dobre si preštudovať všetky možnosti pretože na trhu pôsobia aj banky, ktoré si žiadne poplatky za vybavenie úveru neúčtujú. Najväčšia výhoda je možnosť nastavenie si splatnosti, alebo výšky splátok podľa vašej aktuálnej situácie. Niektoré banky dokonca ponúkajú splátkové prázdniny 1 mesiac v roku alebo možnosť zvoliť si ktorý deň v mesiaci chcete splátku splácať.

Kreditná karta

Štatistiky ukazujú, že kreditku využíva viac mužov ako žien, pričom väčšina je ženatých. Až 10% platieb kreditnou kartou je v reštauráciach a baroch, 54% všetkých platieb je za potraviny, ďalších 10% platieb je za pohonné hmoty.

Najsilnejšia výhoda kreditky spočíva v tom, že ak splatíte dlžnú čiastku v bezúročnom období, čerpáte v podstate krátkodobú pôžičku zadarmo a nebudete platiť úrok. Pri kreditkach sa úrokové sadzby pohybujú od 10,9 % ročne do 28 % ročne. Výhodnejšie úrokové sadzby banky ponúkajú iba pri prémiových kreditných kartách, ktoré navyše obsahujú rozšírený balík služieb a pre klientov s väčšou bonitou. Pri výbere kreditky by ste si mali dôkladne zistiť poplatky s ňou spojene, pretože banky si často účtujú mesačný alebo ročný poplatok.

Bezúročné obdobie počas, ktorého môžete využívať kreditku bezplatne sa pohybuje od 40 až do 55 kalendárnych dni v závislosti od banky. Každá banka má stanovenú minimálnu výšku mesačnej splátky, ktorá sa pohybuje od 5 do 10 % z výšky vyčerpanej sumy. Po jej zaplatení môžete splatené peniaze opätovne čerpať.

Kreditná karta od VÚB banky vo výške od 500 € až do 4 000 € – Požiadajte o kartu a využívajte jej výhody

Povolené prečerpanie

Povolené prečerpanie (kontokorentný úver) častokrát slúži ako rezerva, ak vám napríklad ostáva pár dní do výplaty. Povolené prečerpanie vám umožňuje ísť do mínusu na účte, pričom peniaze môžete využiť pri platbách alebo výbere z bankomatu.
Úrokové sadzby na kontokorentné úvery sa začínajú od 12,9 % ročne. Kým nie ste v mínuse, neplatíte za poskytnutie takejto rezervy zvyčajne žiaden úrok. Úrok zaplatíte len za obdobie, počas ktorého prečerpanie využívate.

Odporúčame sledovať RPMN

Či sa už rozhodnete využiť pôžičku, povolené prečerpanie alebo kreditku, vaša domáca úloha je preštudovať si podmienky, za akých môžete daný produkt získať. Vhodným nástrojom sú na to napríklad aj naše nezávislé recenzie.
Pri povolenom prečerpaní je dôležitá úroková sadzba. Kreditných kariet zase existuje viacero druhov s rôznymi balíkmi služieb. Do úvahy je potrebné vziať dĺžku bezúročného obdobia a prípadné poplatky.

„Najdôležitejší ukazovateľ pri posudzovaní výhodnosti  pôžičky je ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). Tento ukazovateľ totiž zohľadňuje okrem výšky úrokovej sadzby aj poplatky, ktoré sú s pôžičkou spojené a môžu ju tak výrazne predražiť,“ uzatvára Jozef Dudáš zo ZUNO banky.

Typ úveruÚrok (ročne)VýhodyNajvhodnejšie využitie
Pôžičkaod 4,9%– najnižšie úrokové sadzby
– nastavenie doby splatnosti
– nastavenie výšky splatnosti
– pri väčších výdavkoch
Kreditkaod 10,9%– bezúročné obdobie až do 55 kalendárnych dni
– stále k dispozícii
– nákup drahšieho tovaru
Rezerva na účteod 12,9%– úrok sa platí len za dobu čerpania
– dostupné od nízkej sumy
– preklenutie krátkodobe nedostatku prostriedkov, napr. medzi výplatami
5/5 - (1 vote)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *