Prenájom, stavebné sporenie alebo hypotéka: čo je najlepšie?

885

S príchodom jari začína čoraz viac ľudí premýšľať o vlastnom bývaní. Najviac z nich zvažuje tri možnosti a to hypotéku, stavebné sporenie alebo prenájom.

Aktuálne nízke úrokové sadzby, ktoré vidíme v reklamách, sú určite dobrým dôvodom na zamyslenie sa ohľadom financovania vlastného bývania. Veľa ľudí však má stále problém s tým, že sa „zadlžia na celý život“ a tak zvažujú alternatívy. My sme sa na tie najčastejšie, čiže na stavebné sporenie aj možnosť prenájmu, pozreli bližšie.

Prenájom znamená flexibilitu, no aj náklady

Väčšina mladých si zvolí ako prvé bývanie prenájom bytu. Je na to niekoľko dobrých dôvodov, medzi ktoré patria nižšia cena ako pri splátke hypotéky, možnosť kedykoľvek sa odsťahovať a zmeniť byt a tiež jednoduchšie získanie prenájmu. Aby ste si mohli prenajať byt, stačí vám zložiť napríklad dve mesačné nájomné dopredu a môžete sa sťahovať.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Pri prenájme bytu je však jedna veľká nevýhoda a to fakt, že peniaze vyplatené za prenájom nenávratne strácate. Mesačne síce zaplatíte zhruba o 20 percent menej ako pri bežnej splátke hypotekárneho úveru, avšak za tieto peniaze nezískavate žiaden vlastný majetok. Ak budete bývať v prenajatom byte napríklad 3 roky a potom sa odsťahujete, nezostane vám prakticky nič.

Stavebné sporenie je pre tých, čo si vedia počkať

Druhou alternatívou voči klasickej hypotéke je stavebné sporenie. Tu už platí, že mesačne si odkladáte peniaze sami pre seba na sporiaci účet do stavebnej sporiteľne. Navyše, štát vám k tomu každý rok pridá tzv. štátnu prémiu a to až do výšky 66,39 € ročne. Ukladané peniaze sa navyše úročia, spravidla úrokom od 1 do 2 % ročne.

Pri stavebnom sporení máte výhodu aj v tom, že po splnení podmienok máte nárok na poskytnutie stavebného úveru. To znamená, že ako náhle si nasporíte cieľovú sumu, stavebná sporiteľňa vám musí peniaze vo forme stavebného úveru poskytnúť. Pri menších sumách si dokonca vystačíte aj bez ručenia nehnuteľnosťou a peniaze môžete použiť na kúpu aj stavbu nehnuteľnosti.

Stavebnému úveru ale vždy musí predchádzať stavebné sporenie. Úverový limit aj doba splatnosti stavebného úveru sú podobné ako pri hypotéke. Ak by ste však čakali výrazne lepší úrok, zrejme zostanete sklamaní. Prvá stavebná sporiteľňa ponúka aktuálne klientom ročnú úrokovú sadzbu od 2,90 %, čo je dokonca viac, ako získate pri hypotéke. Rovnaký úrok má aj ČSOB stavebná sporiteľňa, Wüstenrot ponúka najmenej 3 % ročne.

Čo ponúkajú hypotekárne úvery?

Hypotéka – slovo, ktorého sa mnohí ľudia boja. Tento strach je však naozaj neoprávnený a pokiaľ máte príjem, v dnešnej situácii si určite hypotéku môžete dovoliť. Jej vybavenie je jednoduché, nakoľko nemusíte vopred nič sporiť a v niektorých prípadoch si môžete požičať dokonca aj na celú sumu stavanej alebo kupovanej nehnuteľnosti.

Jediným „problémom“ pri hypotéke sú prísnejšie podmienky, ktoré platia od tohto roka. Banky posudzujú prísnejšie klientov a ich príjem, čo je síce menšia komplikácia pri vybavovaní väčšej sumy, ale na druhú stranu, budete mať aspoň väčší finančný vankúš do budúcnosti. Samozrejme, musíte mať možnosť ručiť nehnuteľnosťou, to je základná podmienka.

Hypotekárne úvery sa dajú použiť prakticky na čokoľvek, či už ide o kúpu bytu a domu, stavbu rodinného domu alebo menšiu či väčšiu rekonštrukciu domácnosti a nehnuteľnosti. Viaceré banky dokonca umožňujú čerpať časť alebo celú sumu úveru bez dokladovania faktúr, fotografií a ďalšej zbytočnej administratívy. Z pohľadu podmienok a parametrov tak nie je jediný dôvod cielene sa hypotéke vyhýbať.

Porovnajte si alternatívy s nami

Z trojice možností prenájom, stavebné sporenie a hypotéka sa javí prenájom ako najrýchlejšiehypoúver ako najvýhodnejšie riešenie. Stavebné sporenie je u nás síce populárne, no prináša pramálo výhod a tie, ktoré aj má, sú prakticky len veľmi slabo využiteľné.

Aby ste to mali jednoduchšie, zhrnuli sme všetky plusy a mínusy v tejto infografike:

Prenájom, stavebné sporenie alebo hypotéka: čo je najlepšie?

Na záver máme pre vás jeden zaujímavý tip a to našu hypotekárnu kalkulačku. Ak by ste sa rozhodli, že hypoúver je pre vás najlepšie možné riešenie, nájdete vďaka našej kalkulačke určite tú najlacnejšiu hypotéku na trhu. Požiadať o ňu môžete z pohodlia domova priamo cez internet, je to nezáväzné a môžete len a len získať!

5/5 - (7 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *