Štát začal poskytovať mladomanželské pôžičky

271

Mladomanželské pôžičky z čias socializmu sú späť. Slovenské domácnosti sú pravdepodobne zadlžené najviac v histórii, no vláda sa aj napriek tomu rozhodla zvýhodniť pôžičky pre mladých, ktoré majú byť určené najmä na kúpu nehnuteľnosti alebo jej rekonštrukciu. Mladí ľudia, ktorí sa chcú osamostatniť a zadovážiť si vlastné bývanie by to mali mať od 1. júla 2019 jednoduchšie hoc úvery v slovenských bankách sú stále dostupné a trhajú historické minimá v úrokových sadzbách.

Kto môže dostať mladomanželskú pôžičku

Prvou podmienkou získania tejto staronovej pôžičky je vek žiadateľov. Pár nesmie byť starší ako 35 rokov. Zároveň ich príjem nemôže byť vyšší ako 4 násobok životného minima. Pre ilustráciu, životné minimum pre dve plnoleté osoby bol do konca júna 356,84€. Posudzovaný je aj minimálny príjem domácnosti. Minimum sa počíta ako 1,3 násobok životného minima mínus záväzky domácnosti. Výsledok tohto rozdielu musí byť vyšší ako splátka mladomanželskej pôžičky. Tieto parametre nie sú totožné s podmienkami pre získanie daňového bonusu v hypotéke pre mladých ako sa mylne uvádza v niektorých článkoch. Treťou podmienkou je uzavretie manželstva najviac 12 mesiacov pred podaním žiadosti o mladomanželskú pôžičku, čo znamená, že podať žiadosť môžete do roka od uzavretia manželstva.

Mladomanželská pôžička podmienky

Tento úver môžete využiť na kúpu nového bytu (novostavby), starého bytu, ale aj na rekonštrukciu. Vláda si sľubuje od tejto novinky aj rekonštrukciu starších domov na dedinách, ktoré sú aktuálne neobývané a následne podporenie atraktivity bývania na vidieku.

Na prvých požičaných 15 000 eur zaplatíte úrok 1%. Úver môžete splácať maximálne 15 rokov. Úroková sadzba patrí medzi najlepšie na slovenskom trhu i keď niektoré banky napr. poštová banka podliezla pod percento a to na úroveň 0,9%. Ak si chcete požičať nad 150 000 eur dostanete sa na úrok 2% a to s maximálnou dobou splatnosti 20 rokov. Výhodou mladomanželskej pôžičky je však fix na celú dobu splácania. Pri bankách je veľká pravdepodobnosť, že po skončení fixu neostanú tak nízke úroky ako na začiatku. Ak sa Vám počas splácania narodí dieťa, štát Vám z istiny odpustí 2000 eur. Maximálne si môžete úver znížiť o 6 000 eur s troma deťmi.

Mladomanželská pôžička je ideálna na dofinancovanie hypotéky, keďže hypotéky sa sprísňujú a LTV 100% teda plnú sumu nehnuteľnosti nedostane len tak hocikto. Ak teda dostanete vo forme hypotéky 70% ceny nehnuteľnosti a nemáte mnoho úspor, môžete na dofinancovanie zvyšných 30% využiť práve mladomanželskú pôžičku od ŠFRB (Štátny fond rozvoja bývania).

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Nevýhody mladomanželskej pôžičky

Nič nie je jednoduché a dokonalé. Dvojnásobne to platí o tejto pôžičky. Prvou nevýhodou je, že pre tieto úvery bude schválený iba určitý balík peňazí – rozpočet nebude neobmedzený. Môže sa stať, že kým požiadate o úver, balík bude vyčerpaný. Ďalšia nevýhoda je dátum podania žiadosti. Každý rok môžete podať žiadosť o mladomanželskú pôžičku v termínoch od 1.7. – 31.10.2019. Od budúceho roku sa termín mení na 1.4. – 31.10. Počítajte s tým, že vyhodnotenie žiadostí bude trvať pri najlepšom týždne. Obmedzením je aj rozloha nehnuteľnosti. Podlahová plocha bytu nesmie by vyššia ako 80 m2 – ráta sa s max. trojizbovými bytmi. Pre dom platí maximálna podlahová plocha 120 metrov štvorcových. Ak sa však vyzbrojíte trpezlivosťou, časom a splníte všetky podmienky výsledkom môže byť ušetrená čiastka na poplatkoch za úroky. Pri deťoch sa dokonca môže stať, že vrátite menej peňazí ako ste si požičali.

Mladomanželská pôžička tlačivo

Prehľad všetkých tlačív pre výstavbu bytu, kúpu bytu a všetky kompletné informácie ohľadom pôžičky a celého procesu vybavovania nájdete na webe ŠFRB štátneho fondu rozvoja bývania.

4.9/5 - (52 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *