Zlatá éra lacných hypoték sa môže skončiť

785

Slovenskí centrálni bankári pracujú na zmenách, ktoré môžu ovplyvniť lacne hypotéky. Boja sa bubliny na trhu s hypotékami a preto vymysleli obmedzenia, ktoré by v prípade platnosti týchto zmien hypotéku predražili a následky by sa dotýkali najmä mladých rodín. Avšak nič ešte nieje jednoznačné a o všetkom musí rozhodnúť parlament.

Hnacím motorom lacných hypoték je z veľkej časti práve Európska centrálna banka (ECB) a jej pozitívny postoj k nízkym úrokovým sadzbám, ale aj konkurencia na trhu súkromných bánk. Opatrenia, ktoré navrhuje Národná banka Slovenska (NBS) vymedzujú do akej výšky si môžu ľudia na bývanie požičať. Z toho vyplýva, že príjem žiadateľov o hypotéku určitej výšky sa bude prísnejšie posudzovať  a samotná pôžička bude len na nižšie percento hodnoty nehnuteľnosti.

Národná banka Slovenska tieto kroky odôvodňuje obavou z hypotekárnej bubliny. „Hlavným cieľom pripravovaného opatrenia je predovšetkým zabezpečiť, aby rast úverov bol zdravý a udržateľný. Tým sa zmiernia riziká pre klientov aj pre banky a obmedzí sa tvorba nerovnováh na trhu nehnuteľností,“ argumentuje NBS v podaní hovorkyňe Martiny Solčányiovej.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Ako hlavný cieľ si dali bankári zabezpečiť, aby výška pôžičky zodpovedala skutočnej schopnosti klientov splácať úver. „Pri zachovaní tohto princípu opatrenie nebráni poskytnutiu úveru žiadnemu klientovi. Opatrenie môže viesť k tomu, aby výška nadmerne vysokých úverov, ktoré nezodpovedajú finančnej situácii klienta alebo kvalite založenej nehnuteľnosti, bola znížená na takú úroveň, ktorú bude klient schopný dlhodobo splácať bez zvýšeného rizika zlyhania,“ tvrdí NBS.

Na nové obmedzenia by mohli doplatiť mladé rodiny a mnohým by predražili pôžičky na bývanie. „Osobitne sa to dotýka mladých rodín, keďže tie jednak nemajú mať ako nasporené na vyšší vstupný vklad, a jednak sa dá očakávať rýchlejší rast ich príjmov v budúcnosti, čo opatrenie NBS nezohľadňuje,“ myslí si poslanec Beblavý s tým, že vzniká nezmyselná situácia.

Vyskúšajte našu hypotekárnu kalkulačku

4.4/5 - (5 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *