Ako získať najlacnejšiu pôžičku

1153

Každý by chcel mať čo najlacnejší úver, nízke mesačné splátky a k tomu aj vybavenie takejto pôžičky bez komplikácií. Všetky tri aspekty naraz však nespĺňa každá pôžička.

Najlacnejšia pôžička môže predstavovať pre každého niečo iné. Väčšina ľudí si však pod týmto pojmom predstaví úver, kde preplatí čo najmenej. Ak by ste chceli aj vy získať lacný úver, musíte sa zamerať na niekoľko dôležitých faktorov: úrok, poplatky, poistenie, lehotu splatnosti a preukázanie bonity. Až na základe týchto kritérií je možné nájsť výhodný úver.

Všímajte si najmä úrok

Prvá a základná priorita je získať pôžičku s čo najnižším úročením. V tomto prípade vedú určite banky, ktoré ponúkajú už dlhodobo najlepšie úroky napríklad pri porovnaní bankových spotrebných úverov a nebankových spotrebných úverov.

Okrem úroku si vždy vypočítajte aj celkové preplatenie pôžičky. Na to poslúži aj úplne bežná kalkulačka, kde stačí výšku mesačnej splátky vynásobiť počtom splátok a od tejto sumy odrátať pôvodne požičiavanú sumu. Výsledok je preplatenie úveru a čím je menšie, tým je úver lacnejší.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

 • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
 • bez nutnosti ručiteľa
 • bezpečné a diskrétne vybavenie

Pri úroku si však treba dať pozor na jednu vec – nesnažte sa za každú cenu dosiahnuť jeho minimálnu hodnotu. Banky, napríklad Slovenská sporiteľňa alebo Poštová banka, ponúkajú možnosť získať naozaj nízky úrok, ale len vtedy, ak si napríklad úver poistíte alebo si založíte účet v banke a budete ho aktívne využívať. V tomto prípade sa to nemusí vždy oplatiť.

POZOR AJ NA POPLATKY!
Poplatky sú tiež vec, ktorá môže značne predražiť pôžičku. Najlepšie to vystihuje hodnota RPMN, ktorá na rozdiel od úroku berie do úvahy aj poplatok za vybavenie. Snažte sa orientovať teda nielen podľa výšky úroku, ale aj podľa RPMN.

Čím dlhšia splatnosť, tým drahšia pôžička

Okrem úroku má veľký vplyv na preplatenie pôžičky aj doba splácania. Možno ste si všimli už pri nejednej online kalkulačke, že čím dlhšia je lehota splatnosti, tým väčšie sú celkové náklady na úver.

Je to spôsobené najmä tým, že v každej splátke je splatenie samotnej istiny, ale aj úroky zo zostávajúcej istiny. To znamená, že čím je viac splátok, tým pomalšie ubúda z istiny a tým viac a dlhšie sa platí na úrokoch. Preto platí jednoduchá poučka, že čím skôr splatíte úver, tým bude lacnejší. To je však samozrejme v protiklade s veľmi nízkymi mesačnými splátkami.

Pokiaľ sa to však dá a rodinný rozpočet vám to dovolí, určite sa snažte znížiť si počet splátok na najnižšie možné minimum. Pôžičku tak splatíte veľmi rýchlo, rýchlejšie bude ubúdať z istiny a najmenej preplatíte na úrokoch, ktoré tvoria najväčšiu časť nákladov na úver.

Vybavenie príjmu? Tu určite nečakajte najlacnejší úver

Viaceré pôžičky sa dajú získať napríklad aj bez dokladovania príjmu. Treba však rozlišovať medzi tým, či nie je potrebné predkladať potvrdenie o výške príjmu, alebo či vašu bonitu a príjem nebude veriteľ zisťovať vôbec.

Banky aj nebankovky môžu napríklad požičať žiadateľovi aj bez toho, aby im musel nosiť potvrdenie o výške príjmu od zamestnávateľa. To napríklad vtedy, ak si vedia jeho príjmy zistiť podľa obratov na účte, z registrov Sociálnej poisťovne alebo iným overiteľným a serióznym spôsobom.

V prípade pôžičiek, ktoré schváli poskytovateľ komukoľvek bez overenia jeho bonity a schopnosti daný úver splatiť, sa treba mať už na pozore. Najčastejšie je totiž takéto „jednoduché“ vybavenie vyvážené len tým, že pôžička je drahšia. Kto chce naozaj najlacnejší úver, ten by sa mal pripraviť na overovanie a dokladovanie – ide totiž o spojené nádoby.

Prehľad najlacnejších pôžičiek

Z hľadiska úročenia majú dlhodobo najvýhodnejšie a najlacnejšie úvery banky. Pokiaľ nechcete založiť nehnuteľnosť, čiže nechcete hypotekárny úver, tak je najlepším produktom spotrebný úver. Každá banka zameraná na retailovú klientelu má takýto úver vo svojom portfóliu a tu je výber najzaujímavejších pôžičiek s aktuálnymi podmienkami:

Slovenská sporiteľňa

Ak sa rozhodnete pre úver od SLSP, môžete požiadať o spotrebný úver aj online. Pokiaľ nie ste klientom banky, môžete cez internet získať do 6.000 €. Úver je bezúčelový a vybavíte ho bez ručiteľa alebo zabezpečenia.

Tu sú jeho podmienky:

 • výška úveru od 300 € do 30.000 €
 • splatnosť v rozmedzí od 1 do 8 rokov
 • žiadne poplatky za vybavenie, mimoriadne splátky alebo predčasné splatenie
 • úrok začína v ideálnom prípade od 5,9 % ročne

Poštová banka

Výhodný spotrebný úver má aj Poštová banka. Jej Dobrá pôžička je bezúčelovým spotrebným úverom, ktorí si môžu vybaviť žiadatelia pracujúci na Slovensku aj bez dokladovania príjmu, čiže len na občiansky preukaz.

Toto sú vlastnosti pôžičky:

 • úverový limit je od 300 € až do 30.000 €
 • splatnosť sa dá zvoliť medzi 12 a 96 mesiacmi
 • s úverom nie sú spojené poplatky za vybavenie či predčasné vyplatenie
 • úroková sadzba je už od 5,9 % p.a.

Všeobecná úverová banka

VÚB banka a jej Pôžička na čokoľvek patria tiež medzi najlacnejšie úvery na poli bankových spotrebákov. Ak by ste chceli úver od overeného poskytovateľa, ktorý môžete použiť na čokoľvek bez dokladovania účelu, ide o dobrú voľbu.

Pôžičku môžete získať:

 • v sume od 500 do 25.000 €
 • so splatnosťou na 13 až 96 mesiacov
 • bez ručiteľa, ručenia alebo iného zabezpečenia
 • s úrokom začínajúcim od 6,9 %a.

Jedna rada na záver

Mimoriadne splátky, ktoré ukroja z pôvodnej istiny viac ako bežná pravidelná splátka, sú veľmi dobrým nástrojom na zlacnenie úveru. Ak si teda budete vyberať pôžičku, určite zohľadnite aj možnosť vkladania mimoriadnych splátok a to bez poplatku. Čím skôr a čím viac mimoriadnych splátok vložíte, tým viac znížite istinu a menej zaplatíte na úroku.

3.7/5 - (11 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *