Na splátku úveru bude limit – jedna tretina platu

992

Národná banka Slovenska (ďalej NBS) rozhodla, že mesačné splátky spotrebných úverov budú mať svoj strop, ktorý sa vypočíta na základe príjmu klienta. Slováci sa vďaka výhodným hypotékam v poslednom čase príliš zadlžujú, čo je dôvodom prijatia tohto opatrenia. Veľmi veľké dlhy môžu ľuďom narobiť veľké problémy. Rast úverov je najrýchlejší v rámci EU a naše domácnosti majú veľké dlhy a malé úspory.

Vo všeobecnosti platí, že výdavky nemôžu byť vyššie ako príjmy, preto sa budú výdavky rátať na základe životného minima. Od nového roku sa bude pri žiadosti o úver rátať výška povinnej rezervy, ktorá musí byť minimálne 15% a od júla budúceho roku sa zvýši na 20 %. Povinná rezerva sa ráta ako rozdiel mesačných príjmov a nákladov na život. Výšku splátky tak bude predstavovať asi jedna tretina z čistého príjmu. Životné náklady zahŕňajú aj splátky všetkých vašich už existujúcich úverov.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Tento mesačný splátkový limit má pomôcť hlavne spotrebiteľom a má zabrániť neschopnosti splácať úver. Prieskumy ukázali, že spotrebný úver nedokáže splácať každý desiaty Slovák, bankové úvery na bývanie nedokáže splácať celkovo 2% klientov.

Aká bude najväčšia mesačná splátka?

Na základe tohto návrhu a podľa úrovne priemernej mzdy v krajine 912 € v hrubom môže Slovák bez dlhov s dvomi deťmi, ktorý ma čistý mesačný príjem aspoň 700 eur splácať splátku v maximálnej výške 270,64 €.  Od čistej mzdy 700 eur sa musia odrátať náklady na život, ktoré sú podľa životného minima 199,48 €, v prípade dieťaťa 91,06 €. V prípade jedného dospelého a dvoch detí nám z mesačnej čistej mzdy 700 eur ostane 318,40 eur. Z tejto sumy sa ešte odráta povinná rezerva 47,76 a ostane nám už spomínaná maximálna mesačná splátka 270,64 €.

Národná banka Slovenska napriek prijatým opatreniam nepredpokladá výrazný pokles v poskytovaní spotrebných úverov.

Povinná rezerva už platí

Ochranné opatrenia NBS začali platiť už na jar, keď stanovila výšku povinnej rezervy 5%, od júla sa zvýšila na 10%, od januára 2018 sa zvýši na 15%  a od júla budúceho roku by sa povinná rezerva mala vyšplhať na konečnú výšku 20%. Banky budú zároveň kontrolovať, či bude klient schopný svoju hypotéku splácať aj v prípade, že sa úroky zvýšia o 2 % (napríklad z 1,5 na 3,5% ročne).

Odporúčame žiadosť o pôžičku od nebankovky:

4.8/5 - (6 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *