Poradíme, ktorý úver na auto je najvýhodnejší

6453

Kúpa nového alebo ojazdeného auta sa dá veľmi jednoducho financovať aj cez úver. Na výber máte viacero možností, či už ide o bankové spotrebáky alebo nebankové pôžičky.

Úver na kúpu auta patrí medzi časté spôsoby, ako prefinancovať kúpu vozidla. Pri kúpe ojazdeného auta však stále niektorí ľudia dajú prednosť leasingu, pri novom aute zas splátkam priamo od dealera danej značky. Z hľadiska pomeru efektívnosti a nákladov je ale úver stále najlepší a najlacnejší spôsobom financovania pri zachovaní maximálnej slobody výberu.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

 • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
 • bez nutnosti ručiteľa
 • bezpečné a diskrétne vybavenie

Aké možnosti máte pri kúpe nového auta

Ak sa rozhodnete kúpiť si nové auto, máte na výber tri možnosti. Prvou je už spomínaný leasing, ktorý vám najčastejšie ponúkne predajca priamo od materskej spoločnosti danej značky. Druhou možnosťou je kúpa auta na splátky vo forme napríklad tretín. Tu to funguje tak, že raz za rok zaplatíte vždy jednu tretinu ceny auta.

Treťou možnosťou je zobrať si klasický úver na kúpu nového auta. Ten môžete získať buď v banke alebo v nebankovej spoločnosti. Čo sa týka bánk, v minulosti boli bežné účelové spotrebné úvery na kúpu auta, no dnes sa to rieši už cez bezúčelové spotrebáky.

Pokiaľ si chcete kúpiť ojazdené vozidlo, môžete tak spraviť buď cez úver alebo cez leasing. V oboch prípadoch si ale treba dať pozor na podmienky – banky, nebankové spoločnosti aj leasingové spoločnosti obvykle obmedzujú vek auta, počet najazdených kilometrov alebo minimálnu sumu, za ktorú auto kúpite.

PODNIKATELIA, POZOR!
Účtovanie nákladov na kúpu auta sa mierne odlišuje a súčasné pravidlá môžu mierne zvýhodňovať práve leasing oproti kúpe auta na úver. Na druhú stranu, ak nemáte veľkú flotilu áut vo firme a nemeníte ich každé 3 roky, úver je stále lepšia cesta.

Dá sa kúpiť auto aj bez dokladovania príjmu?

Získať úver na nové či ojazdené auto, alebo pokojne aj leasing, je možné v určitých prípadoch aj bez toho, aby ste museli predkladať potvrdenie o príjme. Ak ste zamestnancom na trvalý pracovný pomer u zamestnávateľa podnikajúceho na území Slovenskej republiky, vie si zistiť poskytovateľ úveru váš príjem priamo zo Sociálnej poisťovne.

V prípade úveru z banky, v ktorej máte svoj účet, to môžete platiť aj pre živnostníkov a podnikateľov. Podmienkou je, že účet máte v banke už dlhšiu dobu a chodí vám tam príjem. Práve podľa obratov na účte si vie banka zistiť váš príjem a určiť tak úverový limit.

Úver vs. leasing

Veľmi veľa ľudí pri kúpe auta zvažuje okrem úveru najmä leasing. Ten môže vyzerať na prvý pohľad výhodnejšie a zaujímavejšie. Ak napríklad máte nejakú časť peňazí v hotovosti, môžete ich použiť na tzv. akontáciu, pričom čím vyššia je akontácia, tým menšie je preplatenie leasingu. Pravda ale je, že podobný princíp platí aj pri úveroch.

Druhým faktorom je lepšia cena na leasing. Viaceré bazáre aj predajcovia nových áut ponúknu opticky lepšiu cenu na vozidlo, pokiaľ ho zákazník bude financovať cez leasing. Toto je však len trik, pretože vo väčšine prípadov by ste aj s peniazmi z úveru dokázali „zjednať“ zľavu z pôvodnej ceny auta.

V neprospech leasingu ale hovorí jeden významný faktor a to je vlastníctvo vozidla. Ak si kúpite auto na úver, jedno aký, vlastníte auto už od momentu jeho kúpy. V prípade leasingu je ale vozidlo majetkom leasingovej spoločnosti až do okamihu zaplatenia poslednej splátky.

HAVARIJNÉ POISTENIE:
Pri autách na leasing vám určí leasingová spoločnosť povinnosť uzavrieť havarijné poistenie. Tiež vám určí aj poisťovňu a výšku poistného. Ak by ste brali auto na úver, havarijné poistenie nie je povinnosť. Ak by ste ho chceli, dojednáte si ho sami.

Spotrebný úver na auto z banky – porovnanie možností

Prvá cesta pri vybavovaní úveru mieri najčastejšie do banky. Hoci už v ponuke bánk nenájdete účelový spotrebný úver na auto, všetko vybavíte aj s bezúčelovými spotrebákmi. Tie nájdete v každej banke, či už ide o veľké banky typu ČSOB a Tatra banka, alebo tie menšie, ako sú OTP a Prima banka. Tu je porovnanie niektorých možností:

SLSP

Porovnanie začneme najväčšou bankou na našom trhu, Slovenskou sporiteľňou. Tá má jeden bezúčelový spotrebný úver, ktorý sa dá využiť na čokoľvek a aj pre neklientov banky ho ponúka s možnosťou vybavenia online až do 6.000 €.

Pôžička je:

 • so splatnosťou od 1 do 8 rokov
 • dostupná až do 30.000 €, ale to len v prípade osobného vybavenia
 • bez poplatkov za vybavenie a predčasné splatenie
 • s možnosťou získať najlepší úrok na trhu 5,9 % ročne v prípade splnenia podmienok

Všeobecná úverová banka

Naša druhá najväčšia banka, VÚB, má v ponuke tiež jednu bezúčelovú Pôžičku na čokoľvek. Ide o klasický spotrebný úver, ktorý tiež ponúka možnosť kúpiť si nové alebo jazdené auto a to bez ručenia alebo ručiteľa.

Ak sa rozhodnete pre tento úver, získate:

 • pôžičku so splatnosťou na 13 až 96 mesiacov
 • možnosť výhodnejšieho úroku až o 2 % v prípade splnenia podmienok
 • pôžičku s jednoduchým vybavením s minimomdokladovania
 • úver s možnosťou poistenia splácania pre nečakané životné udalosti

mBank

Známa „internetová banka“ mBank ponúka ako úver na kúpu auta svoju bezúčelovú mPôžičku. Tá sa dá vybaviť jednoducho a rýchlo cez internet z pohodlia domova a to aj pre neklientov banky.

Tento úver je:

 • dostupný od 500 € do 24.000 €
 • bez poplatkov za vybavenie, mimoriadnu splátku aj predčasné vyplatenie
 • bez ručenia a zabezpečenia
 • so splatnosťou na 1 až 8 rokov

Poštová banka

Využili ste už niekedy služby Poštovej banky? Ak nie, rozhodne by ste to mali zvážiť. Jej Dobrá pôžička je univerzálny spotrebný úver vo výške 300 až 30.000 €, ktorý získate bez poplatku za schválenie.

Dobrá pôžička:

 • sa dá splácať od 1 do 8 rokov
 • je bez nutnosti ručenia majetkom alebo bez nutnosti mať ručiteľa
 • sa dá získať pre zamestnancov na TPP len na občiansky preukaz
 • je flexibilný úver s možnosťou odkladu splátok až na pol roka v prípade potreby

Auto na splátky zo splátkových spoločností

Nechcete využiť služby klasických bánk? V takom prípade môžete získať úver na auto aj zo splátkových spoločností. Za týmto účelom ponúka auto na splátky napríklad Home Credit, prípadne aj známa spoločnosť Cetelem. Z hľadiska úroku veľký rozdiel medzi nimi a bankami už nenájdete. Tu sú ich aktuálne ponuky:

Home Credit

Home Credit má v ponuke špeciálny účelový úver na kúpu auta, ktorý sa vzťahuje na osobné aj úžitkové vozidla do 3,5 tony. Tento úver je vhodný pre právnické aj fyzické osoby, minimálne výška je od 1.000 € a splatnosť je od 2 do 7 rokov.

Ak by ste chceli menšiu sumu a bezúčelovo, môžete si vybaviť aj bežnú pôžičku:

 • vo výške od 200 € do 5.000 €
 • so splatnosťou na 12 až 84 mesiacov podľa výšky úveru
 • bez poplatku za vybavenie alebo predčasné splatenie
 • s možnosťou odložiť splátky v prípade nutnosti

Cetelem

Pôžička na nové auto aj na ojazdené auto sa dá získať veľmi jednoducho a rýchlo aj od spoločnosti Cetelem. V oboch prípadoch si môžete vybaviť úver až do výšky 50.000 € a so splatnosťou na 6 až 84 mesiacov.

Ďalšie výhody pôžičky sú:

 • žiadne poplatky za vybavenie alebo aj predčasné splatenie
 • nie je treba žiadneho ručiteľa alebo iný spôsob ručenia
 • všetko vyriešite z pohodlia domova online
 • k úveru si môžete dojednať aj poistenie schopnosti jeho splácania

Ako nájsť najvýhodnejší úver?

Nijak inak, len dôsledným porovnaním možností. Využite fakt, že o vyššie zmienené pôžičky môžete požiadať nezáväzne a online. Nezaberie vám to príliš veľa času a môžete si počkať na konkrétne úverové ponuky s jasnými podmienkami. Z nich si potom už len vyberiete tú najlepšiu, počkáte na vyplatenie peňazí a môžete si ísť pre svoje vytúžené auto!

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *