Predschválený úver v banke: zobrať alebo hľadať lepšiu ponuku?

2255

Prišli ste si do bankomatu vybrať peniaze, prihlásili ste sa do internet bankingu alebo navštívili pobočku a bola vám ponúknutá predschválená pôžička? Tak čítajte ďalej.

Banky už niekoľko rokov ponúkajú svojim klientom rôzne úvery aj na základe vlastnej iniciatívy. Začalo to kreditnými kartami, pokračovalo povolenými prečerpaniami a čoraz viac ponúk je z oblasti spotrebných úverov. Na prvý pohľad ide o situáciu win-win, kedy získa klient aj banka. Tu však platí, že nie všetko, čo sa blyští, je zlato.

Jednoduché a rýchle vybavenie

Ak vám banka sama ponúkne úver, znamená to oveľa jednoduchšie a rýchlejšie vybavenie. Najrýchlejším spôsobom je požiadanie o predschválený úver v prostredí internet bankingu. Stačí len zopár kliknutí a vaša žiadosť putuje priamo k schvaľovateľovi. O úver je však možné požiadať aj pri návšteve pobočky.

Výhodou je vysoké percento schválených žiadostí, nakoľko banka už klienta veľmi dobre pozná. Parametre takéhoto úveru aj jeho podmienky totiž vychádzajú z vašich možností. Banka podľa obratov na účte vypočíta pomocou jednoduchých vzorcov váš disponibilný mesačný príjem a tak nie je problém „ušiť“ vám takú ponuku, ktorá bude podľa vašej bonity.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Zjednodušené schválenie, ale s obmedzeniami

To, že schválenie je oveľa jednoduchšie, ako pri úvere z iniciatívy klienta, je jedna z najväčších výhod, ktorou bude banka klientovi argumentovať. Je to pravda, nakoľko spravidla na získanie takéhoto úveru stačí žiadateľovi len občiansky preukaz a podanie žiadosti. Väčšinou banka nevyžaduje ani žiadne dokladovanie príjmu.

Treba však povedať aj „B“ a to, že banka vám požičia predschválený úver jedine s tými podmienkami, ktoré vám ponúkla na prvýkrát. Ak by ste chceli napríklad inú splatnosť alebo by ste nechceli poistenie úveru, budete už musieť prejsť klasickým schvaľovacím procesom. Banky sa však spoliehajú na to, že väčšine klientov sa nechce nič takéto absolvovať.

Navyše, ak máte dostatočné obraty na účte a ste dostatočne bonitným klientom, banky to využijú a ponúknu vám naozaj vysoký úver. Do úvahy pritom berú aj vašu úverovú históriu, prípadne dokonca aj záujem o úver z minulosti. Ak ste premýšľali aj niekoľko rokov dozadu o úvere na 20.000 € a aktuálne na to máte dostatočný príjem, banka to zohľadní pri ponuke predschváleného úveru.

Dvakrát merať a raz požičiavať

Práve tu sa dostávame k tomu, čo je na predschválených pôžičkách nevýhodné. Banky totiž naprojektujú klientovi úver s čo najdlhšou možnosťou splatnosťou a s povinným poistením úveru. Hoci pri tom poistení je možné polemizovať, či sa pri spotrebnom úvere oplatí alebo nie, pri dlhej splatnosti jednoznačne platí, že je vo váš neprospech.

Čím dlhšie totiž budete úver banke splácať, tým viac zaplatíte na úrokoch. Pre banku to znamená peniaze navyše. Netreba však zabúdať ani na marketingovú výhodu, nakoľko dlhšia splatnosť znižuje mesačnú splátku pôžičky a tá tak vyzerá opticky prijateľnejšia. Netreba zabúdať ešte na jednu vec a tou je úrok.

Na rozdiel od úverov, o ktoré budete žiadať z vašej iniciatívy, banky to „skúšajú“ na klientov pri predschválených úveroch s vyšším úrokom. Argumentujú najmä tým, že vybavenie je jednoduchšie a rýchlejšie a tiež tým, že schválenie je takmer na 100 % isté. Tu by ste ale mali radšej dvakrát merať a zamerať sa na výhodnosť a preplatenie úveru. Aj zníženie úrokovej sadzby aj o pol percenta vie ušetriť počas splácania nemalé finančné prostriedky.

Cez internet to ide aj výhodne, aj rýchlo

Vybavenie úveru online oproti klasickému získaniu osobne však nemusí nutne znamenať len menej výhodné podmienky alebo vyššie preplatenie. Banka, v ktorej ste klientom a máte tu svoj účet už dlhšiu dobu, by vám mala síce ponúknuť najlepšie možné podmienky, ale neplatí to vždy. Práve preto sa oplatí zvážiť aj iné možnosti.

Na našom portály Pôžičky123 vám takéto možnosti prinášame v našom porovnaní bankových úverov. Vybaviť si u nás môžete online cez internet spotrebný úver napríklad v SLSP, v Poštovej banke, vo VÚB alebo v mBank. Zaujímavou alternatívou je tiež ponuka rôznych účelových aj bezúčelových úverov spoločnosti Cetelem, ktorá už pôsobí na našom trhu tiež pod bankovou licenciou.

4.9/5 - (12 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *