10 tipov, ako uspieť so žiadosťou o pôžičku

913

1. Koľko si môžete dovoliť splácať

Jednou z najviac kľúčových informácii je mesačná splátka, ktorú musíte každý mesiac zaplatiť spolu s ostatnými výdavkami. Sami najlepšie viete v akej finančnej situácii sa nachádzate, takže sa uistite, že si neberiete príliš veľké bremeno, ktoré by vám mohlo obmedzovať život. Zmenou doby splácania môžete docieliť optimálne splátky, taktiež môžete využiť aj naše kalkulačky od poskytovateľov pôžičiek.

2. Zistite si, aké dokumenty budete potrebovať

Najčastejšie ide o doklad totožnosti, potvrdenie o prijme alebo výpisy z účtu. Pri podaní žiadosti niektoré banky na začiatku nevyžadujú takmer nič, ak by však nejaký dokument bol potrebný banka si ho vyžiada počas schvaľovacieho procesu. Ak si vopred pripravíte všetky potrebne dokumenty neskôr skrátite čas na schválenie pôžičky.

3. Komunikácia s bankou alebo poskytovateľom

Úplne na začiatku si zistite základne informácie o pôžičke – navštívte webovú stránku alebo zavolajte priamo na zákaznícku linku. Najrýchlejším spôsobom je využiť online kalkulačku kde si môžete nastaviť uver podľa svojich parametrov a získať tak dôležité informácie okamžite. Základne podmienky skoro pre všetky pôžičky sú minimálny vek, prijem či zamestnanie, zvyšné kritéria majú banky podrobnejšie rozpísané na webe. Napríklad podpora v nezamestnanosti alebo študentské štipendium banky nemusia považovať za riadny prijem. Pri nesplnení podmienok je veľká šanca, že vám banka pôžičku neschváli, preto ak vám niečo nie je jasne je vždy lepšie zavolať na zákaznícku linku.

4. Hovoriť pravdu sa oplatí

Poctivo a hlavne správne vyplnená žiadosť urýchli cely proces, preto informácie udávajte pravdivo a úplne. Snažte sa vyvarovať zbytočným chybám z nepozornosti ako sú poprehadzované riadky či preklepy. Aj takéto drobnosti môžu viesť k zdĺhavému procesu schvaľovania či dokonca k zamietnutiu.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

5. Refinancovanie

O stúpajúcom trende refinancovania, sme už písali v tomto článku. Ak už v súčasnej dobe mate nejaké finančné záväzky, ako je o spotrebný úver, kreditku, povolene prečerpanie alebo len splácate elektroniku, informujte sa o možnosti zlúčenia úverov s navýšením potrebnej čiastky. Týmto spôsobom znížite riziko, že vám banka ďalší uver neponúkne, pripadne vám ponúkne menšiu čiastku, ako ste požadovali. Spojením všetkých úverov do jedného vám takto vznikne iba jedna mesačná splátka za výhodnejších podmienok.

6. Budujte si kredit cez úverové produkty

V prípade ak používate povolene prečerpanie (kontokorentný úver) alebo kreditku informujete banky o tom aký ste dlžník. Poctivým a riadnym splácaním týchto produktov ukazujete banke, že ste zodpovední a schopní plniť si svoje záväzky, čím si budujete dobrý kredit.

8. Dobrá úverová história je základ

Nezabúdajte, že ak ste mali v minulosti problémy so splácaním úveru, môže to negatívne ovplyvniť budúce pôžičky. Naopak ak ste v minulosti mali pôžičku, ktorú ste splácali riadne a bezproblémovo, tak získavate pozitívne body. Rovnako ako v bežnom živote, ak ste niekomu požičali a on vám všetko vráti, radi mu požičiate znova.

9. Nahliadnite do registrov

Ak sa vám stáva, že vás banky odmietajú skúste sa pozrieť do registrov Credit Bureau a Solus. Za určitý poplatok získate výpis. Spomínané registre sledujú vašu históriu schopnosti splácania, okrem iného svojich dlžníkov tam evidujú napríklad aj telekomunikační operátori. Môžete takto napríklad zistiť, že ste kedysi zabudli uhradiť faktúru a tento dlh sa s vami vezie až do dnes.

10. Vyvarujte sa nadmernému zadlženiu

Častokrát si žiadatelia o pôžičku podávajú žiadosti vo viacerých bankách naraz, čo je správny krok, pretože si tak môžete porovnať ponuky a vybrať tu najlepšiu. Avšak tento trik so sebou prináša malé riziko, keďže mate otvorených viac žiadosti môže to spomaliť schválenie pôžičky v niektorej z bánk. Banky vidia všetky vaše žiadosti v registroch a pri schvaľovacom procese hrozí, že vám pôžičku odobria aj ostatné banky a vy sa tak nadmerne zadlžíte. Banky sa samozrejme chcú vyhnúť takýmto situáciách a preto sa môže stať, že aj keby vám banka pôžičku inak dala, v tejto situácii ju môže pozdržať či dokonca zamietnuť. V prípade ak vaša žiadosť bola zamietnutá kvôli príliš vysokému zadlženiu a príčinou nie je viac podaných žiadosti, zrušte kreditky a povolene prečerpania účtu. Vďaka tomu, že znížite svoje zadlženie mate väčšiu šancu na úspešnú žiadosť.

4.9/5 - (27 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *