
Štatistiky ukazujú, že finančné dlhy spláca polovica (51 %) Slovákov z čoho však 1/3 nemá zamestnanie a nachádza sa v menej priaznivej finančnej situácii.
Úver ma skoro rovnaký počet mužov a žien, 52 a 51 % obyvateľov SR, v strednom veku. Až 68 % ľudí vo veku od 35 až 44 rokov. Najčastejšie si požičiavajú ľudia z miest s počtom obyvateľov od 10 000 do pol milióna (53 %), najmenej Slováci žijúci na dedine s počtom obyvateľov do tisíc (45 %).
Z údajov ďalej vyplýva, že zhruba každý desiaty Slovak si plánuje vziať pôžičku v tomto roku, z čoho 42 % s cieľom vlastného bývania, 25 % na vybavenie bytu alebo 24 % na kúpu auta.
Ak neberieme do úvahy hypotéky, tak priemerná zadlženosť Slovákov v rámci spotrebných úverov je relatívne nízka, priemerná dlžná čiastka u mužov je 1.180 EUR pričom ženy dlhujú necelých 900 EUR.
Obyvatelia Košického kraja dlhujú najviac, v priemere je to 3.800 EUR a najmenej zadlžení sú obyvatelia z Bratislavy s priemernou dlžnou sumou 3.400 EUR.
3 rady ako byť obozretnejší s pôžičkami
- pred tým než podpíšete hotovú vec mali by ste venovať pozornosť porovnaniu úverových produktov od viacerých poskytovateľov, či už bankových alebo nebankoviek. Na našom portáli si môžete prečítať recenzie pôžičiek a dozvedieť sa tak vzácne informácie, ktoré by vám pri rozhodovaní mohli chýbať. Bankové pôžičky a Nebankové pôžičky + Prehľad spoľahlivých poskytovateľov nebankových pôžičiek
- nikto nevie čo bude zajtra, ale môžeme sa predsa len poistiť a minimalizovať tak riziko spojene s nečakanými životnými udalosťami, ktoré nás môžu prekvapiť a dostať tak do nepriaznivej finančnej situácie so splácaním dlhov. Spracovali sme článok na poistenie shopnosti splácať úver alebo pôžičku.
- RPMN, alebo ročná percentuálna miera nákladov je celkový ukazovateľ o koľko pôžičku preplatíte, preto na základe RPMN je veľmi jednoduché zistiť, ktorý úverový produkt je výhodnejší.
Vyplňte žiadosť o refinancovanie vašich dlhov:
